2016/04/05

Директор УЦРФІН представив особливості саморегулювання на Форекс ринку на профільній панельній дискусії

В ході панельної дискусії «Правове регулювання або саморегулювання: чи є необхідність вибору?», що відбулася 11 лютого 2016 року в рамках проведення Першого всеукраїнського форуму «Ефективна дистрибуція та завоювання ринку: правові аспекти», організованого юридичною компанією «Arzinger», директор Асоціації УЦРФІН Олександр САХАРЕНКО познайомив присутніх із баченням Форекс-ринком питань саморегулювання.

Зокрема, було зазначено, що на сьогодні Форекс-бізнес в Україні не регулюється, що створює суттєві ризики для клієнтів та ринку в цілому. Насамперед, це стосується відсутності будь-яких обмежень для діяльності шахраїв та фінансових пірамід. З огляду на це, на рівні Парламенту було розпочато дискусію щодо запровадження такого регулювання, у якій беруть активну участь представники Асоціації УЦРФІН.

Специфікою України у цьому контексті є відносно невеликий розмір ринку з точки зору масштабу задач, які виконують основні регулятори Arzinger_CMYKна фінансовому ринку – Національний банк України та Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Активне регулювання буде, таким чином, відволікати непомірно великі ресурси, вимагати достатньо вузької компетенції, що не завжди входить до інтересів регуляторів. «Це є однією з причин, чому комбінація регулювання у вигляді ліцензування та саморегулювання може розглядатися як оптимальна в поточних умовах. Це підтверджується і практикою багатьох розвинених країн», – відзначив директор УЦРФІН.

При цьому, до Форекс-ринку може бути застосована т.зв. «жорстка» або «загороджувальна» модель саморегулювання, яка вже працює на фондовому ринку, коли участь у СРО є обов’язковою умовою роботи на ринку. Тобто без участі у СРО, при виключенні з СРО допуск на ринок закрито, незважаючи на наявність ліцензії, виданої регулятором. Дана модель, за умови забезпечення рівноправ’я учасників та прозорості рішень в рамках СРО, може стати достатньо ефективним інструментом самоконтролю ринку та недопуску туди компаній, чия діяльність носить ознаки недобросовісної.

У контекArzinger_Panel_Photo_1_3сті дискусії про регулювання роздрібного Форексу розглядається питання створення компенсаційного фонду, з якого виплачувалися б кошти клієнтам, які постраждали або від порушень компанії-члена, або від її банкрутства. Це посилить взаємний контроль на ринку. При цьому СРО повинна мати достатньо сильні, але при цьому прозорі, механізми контролю за діяльністю учасників в рамках своєї компетенції та впливу на них. Це забезпечується, зокрема, шляхом ліцензування СРО регулятором та контролю за її діяльністю з його боку.

О. Сахаренко також повідомив про розробку Асоціацією Кодексу Стандартів, правил та належних практик на роздрібному Форекс-ринку, який покликаний врегулювати цілий спектр взаємовідносин, які, ймовірно, не будуть врегульовані законодавством в силу об’єктивних причин. Метою цього є, насамперед, захист клієнтів від недобросовісних дій компаній, уточнення прав, обов’язків та меж відповідальності Форекс-дилерів, їх агентів та представників, запровадження етичних стандартів, зокрема в галузі реклами, тощо. Важливим аспектом є фіксація процедури розгляду скарг клієнтів на діяльність Форекс-компаній та роль СРО у врегулюванні конфліктних ситуацій.

При розробці Кодексу УЦРФІН виходить із того, що його підписання та виконання буде ув’язане із членством у Асоціації. Тобто норми будуть обов’язкові до виконання. За неодноразові порушення передбачені процедури винесення попереджень та приписів, а також можливість позбавлення членства у Асоціації з відповідними наслідками.

«Реалізація механізму, який буде поєднувати регулювання та саморегулювання, а також наявність обов’язкового до виконання Кодексу стандартів і правил стане, на нашу думку, надзвичайно ефективним способом захисту клієнтів Форекс-компаній, а також інтересів гравців ринку, які зазнають репутаційних та матеріальних втрат через засилля шахраїв та фінансових пірамід», – підсумував директор Асоціації УЦРФІН.