Асоціація УЦРФІН висловилася за запровадження механізмів саморегулювання у Форекс-бізнесі
На думку Асоціації та компаній-членів УЦРФІН, саморегулювання повинно стати одним з ключових інструментів ефективного захисту законних прав й інтересів Форекс-компаній та їх клієнтів, сприяти очищенню Форекс-бізнесу від шахраїв та фінансових пірамід. Враховуючи те, що обсяг Форекс-бізнесу є невеликим, а державні регулятори, внаслідок об’єктивних причин, володіють обмеженою компетенцією у регулюванні Форекс-послуг, передача частини контрольних повноважень саморегулівній організації (СРО) повинна стати важливим доповненням до ліцензування, яке необхідно передбачити у відповідному законодавстві.
Таку думку висловили представники Асоціації УЦРФІН в ході чергового засідання робочої групи із доопрацювання законопроекту №2290 «Про діяльність Форекс-дилерів в Україні», яке відбулося 19 червня 2015 року. Засідання було присвячене таким важливим для розвитку Форекс-бізнесу питанням як саморегулювання та функціонування компенсаційних фондів на Форекс-ринку.
Досвід саморегулювання у інших ринкових сегментах, зокрема, на фондовому ринку, свідчить про те, що наявність кількох конкуруючих між собою СРО не додає прозорості ринку, а лише ускладнює його регулювання та функціонування. Окрім цього, укрупнення СРО є достатньо логічним процесом, про що свідчить досвід таких країн як США. У цьому зв’язку Асоціація УЦРФІН виступає за створення єдиної сильної СРО, якій має бути передана частина повноважень регулятора. Окрім цього, на думку Асоціації та її учасників, членство у СРО повинно стати обов’язковою передумовою роботи на ринку, за аналогією з українським фондовим ринком.
Саморегулівна організація має функціонувати на основі відкритих демократичних процедур, що виключають монополізацію ухвалення рішень кількома гравцями. На сьогодні УЦРФІН розробила процедури та механізми прийняття рішень всередині Асоціації, що забезпечують реалізацію прав та інтересів усіх її членів. Асоціація готова поділитися відповідним досвідом з іншими учасниками ринку.
Асоціація підтримує необхідність створення компенсаційного фонду при СРО як інструменту взаємної відповідальності Форекс-компаній та захисту інтересів їх клієнтів. Членство в такому фонді повинно бути обов’язковим для членів СРО. Фонд має існувати у вигляді спеціального рахунку СРО та формуватися на основі внесків її членів, що залежать від обсягів їх ринкових операцій. Управління коштами фонду та їхній розподіл між постраждалими клієнтами буде здійснюватися у відповідності із прозорою, зафіксованою у внутрішніх документах Асоціації процедурою.
Як об’єднання найбільших Форекс-компаній України, УЦРФІН буде притримуватися даної моделі регулювання, оскільки вважає її найбільш прийнятною. Асоціація готова співробітничати з усіма гравцями ринку та експертним співтовариством для її закріплення у відповідних нормативно-правових актах. УЦРФІН виступає за конструктивну взаємодію між зацікавленими сторонами, за відкриту і демократичну дискусію навколо усіх аспектів регулювання Форекс-бізнесу. У той же час, Асоціація категорично відкидає будь-які спроби отримати політичні чи інші дивіденди під видом розробки регуляторної моделі.
У цьому зв’язку УЦРФІН та компанії, що входять до її складу, ще раз підкреслюють свою прихильність до необхідності запровадження в Україні європейських норм регулювання Форекс-бізнесу. Зокрема, Асоціація виступає за адаптацію до законодавства України норм Директиви MiFID Європейського Союзу, та вітає включення даного зобов’язання до Плану розвитку фінансового сектору України, що був ухвалений Національним банком України 18 червня 2015 року.
Нагадаємо, що у відповідності до MiFID, контракт на різницю (CFD), що є основним інструментом, роботу з яким пропонують Форекс-компанії, визнається похідним фінансовим інструментом (деривативом), а операції з CFD – фінансовими послугами.